Kritinio mąstymo būtinybė naudojantis socialiniais tinklais
Socialiniai tinklai tapo neišvengiama mūsų kasdienybės dalimi, skatinančia dalintis nuotaikomis, mintimis ir įspūdžiais. Jie suteikia ne tik galimybę bendrauti, bet ir plėsti žinias bei susipažinti su įdomiais žmonėmis.

Socialiniai tinklai leidžia lengvai palaikyti ryšius su draugais ir šeima, nepaisant geografinių atstumų. Tai tarsi virtuali erdvė, kur susirenka bendraminčiai, dalinasi idėjomis ir palaiko vieni kitus. Naujienos, mados tendencijos, mokslinės žinios – viskas pasiekiama keliais paspaudimais. Socialiniai tinklai žaibiškai paskleidžia informaciją ir suteikia galimybę būti nuolatos informuotam, kalbėtis ne tik apie pomėgius, bet ir dirbti tam tikrus darbus, kurti profesionalų tinklą ir gauti svarbių karjeros pasiūlymų.

Bet, kaip ir kiekvienas naudingas dalykas, socialiniai tinklai turi ir savo pavojų.

  • Dažnai neįvertiname, kiek daug asmens duomenų skelbiame socialiniuose tinkluose. Nuotraukos, gyvenimo įvykiai, lankytos vietovės – visa tai parodo išsamų vaizdą apie mus, kuriuo galėtų pasinaudoti ne tik draugai, bet ir galimi sukčiai.
  • Socialiniai tinklai dažnai renka duomenis, kurie gali būti panaudoti tiksliniam reklamavimui ar net apgaulei. Tai kelia grėsmę mūsų asmens duomenų ir privatumo apsaugai.
  • Socialiniai tinklai yra terpė, kur lengvai plinta dezinformacija ir melagingos naujienos. Būtina gebėti atskirti faktus nuo prasimanymų, o tam reikia nuolat stiprinti savo kritinį mąstymą. Sukčiai ir apgavikai taip pat naudojasi socialiniais tinklais, bandydami įtikinti žmones investuoti pinigus, dalintis asmeniniais duomenimis ar kitaip juos apgauti. Stokojant kritinio mąstymo, galima patekti į pavojingas situacijas.
  • Socialiniai tinklai įtraukia – jie sukurti taip, kad kuo ilgiau išlaikytų naršančiųjų dėmesį, todėl žmonės lengvai gali tapti priklausomi nuo jų, nepastebėdami, kaip vis daugiau laiko praleidžia virtualiame pasaulyje. Pripažinimas socialiniuose tinkluose, smalsumas ir noras būti matomam gali virsti priklausomybe. Tuo pačiu metu, neigiamos reakcijos gali sukelti nuolatinį nusivylimą ir mažinti savivertę.

Visų šių dalykų žinojimas ir kritinis mąstymas yra būtini, siekiant saugiai mėgautis socialiniais tinklais ir išvengti galimų pavojų. Taigi, nors socialiniai tinklai suteikia daug galimybių, svarbu būti protingiems naudotojams ir įvertinti jų poveikį savo gyvenimui.

Daugiau šiomis temomis skaitykite čia:

Taip pat kviečiame susipažinti su pamokos „Socialiniai tinklai“ medžiaga ir sužinoti, kaip saugiau naudotis socialiniais tinklais, apsaugoti juose savo asmens duomenis ir privatumą. Kaip tinkamai pasirinkti feisbuko privatumo nuostatas,  kad nuotraukos, įrašai ir skelbimai, kuriais dalinatės, pasiektų reikiamus vartotojus ir netaptų priemone piktavaliams, plačiau skaitykite kitos pamokėlės „Socialinis tinklas „Facebook“ skyriuje „Privatumas „Facebook“ socialiniame tinkle“.

Šias ir dar keliasdešimt kitų mokymosi programų aktualiomis elektroninių paslaugų, saugesnio interneto bei skaitmeninės kūrybos temomis rasite projekto „Prisijungusi Lietuva“ svetainėje.