Nepasitikėkite viskuo socialiniuose tinkluose




Ar žinote, kad apie 5 proc. socialinių tinklų paskyrų būna netikros, apsimestinės ar suklastotos? Vien feisbuke kiekvieną mėnesį aptinkama ir panaikinama vidutiniškai po pusę milijardo netikrų paskyrų! Tai labai didelis skaičius, palyginus su maždaug 3 milijardais aktyvių feisbuko vartotojų. Netikras paskyras tūkstančiais įsigyja nuomonės formuotojai, politikai, informacinio karo dalyviai, siekdami parodyti gausų pritariančių sekėjų būrį ir sudaryti patikimo žinių šaltinio įvaizdį. Apsimestinės paskyros kuriamos taip pat siekiant vykdyti neteisėtą veiklą, pasipelnyti ar tiesiog nuslėpti tikrąją savo tapatybę.

Kaip atpažinti netikrą paskyrą? Paprastai, tokiose paskyrose nėra nuotraukų, arba jų tėra tik kelios, akivaizdžiai svetimos ir profesionalios kokybės, paskyros savininkas nemėgsta rašyti žinučių, neturi sekėjų arba priešingai, turi jų neįtikėtinai daug, prisistato žinomu asmeniu ar skelbia kitą neįprastą informaciją. Tai greičiausiai yra botas – paskyra, kokias kuria ir valdo ne pats žmogus, o kompiuterinė programa. Nemažai netikrų paskyrų sukuria ir išmoningai naudoja sukčiai, stengdamiesi išvilioti pinigus ar asmeninius duomenis. Piktavaliai, naudodamiesi suklastota tapatybe, skleidžia melagingą ar netikrą informaciją, kenkia aukos reputacijai, taip pat gali siųsti aukos draugų prašymus kitiems draugams, kad gautų finansinės naudos.

Turbūt nereikia net priminti, kad socialiniuose tinkluose, kaip ir bet kur internete ar realiame gyvenime, reikia elgtis atsargiai, nepasitikėti nepažįstamaisiais ir jų skelbiama informacija. Paprasčiausia būtų surasti informacijos apie tokį asmenį internete, ypač naudinga paieškoti paskyroje pateiktų nuotraukų, iš kur jos paimtos ir kas iš tiesų jose vaizduojama. Ypač suklusti reikia, jei asmuo prašo paskolinti pinigų, mini neįprastus mokėjimo būdus, pavyzdžiui, kriptovaliutomis, dovanų čekiais ar papildymo kortelėmis.

Ką dar galima padaryti? Praneškite apie įtartiną paskyrą, – beveik visuose socialiniuose tinkluose numatyta tokia procedūra. Tada paslaugų teikėjas šią paskyrą ištirs ir ją pašalins, jei bus nustatyta, kad ji netikra.

Daugiau kritinio mąstymo patarimų rasite čia.