Socialiniuose tinkluose elkimės atsakingai
Socialiniai tinklai patenkina žmonių poreikį bendrauti: jų vartotojai buriasi į bendruomenes, kuriose dalijasi savo gyvenimo akimirkų įspūdžiais, nuotraukomis, diskutuoja jiems svarbiomis temomis ir reiškia savo nuomonę. Tačiau tik nedidelė vartotojų dalis yra skaitę socialinio tinklo privatumo taisykles, o prieigą prie savo paskyros kaip nors riboja vos 35,3 proc. socialinių tinklų vartotojų iš Lietuvos (2021 m.), o vyresniojo amžiaus vartotojai dar rečiau.

Socialiniai tinklai yra palankiausia terpė sukčių naudojamai socialinei inžinerijai, plisti melagienoms, ir nors patys tinklai rūpinasi vartotojų saugumu ir su tuo kovoja, juose sukuriama dešimtys tūkstančių netikrų, apsimestinių paskyrų. Todėl socialiniuose tinkluose reikia elgtis apgalvotai:

  • prieš ką nors skelbdami, apsvarstykite dukart, ar tai būtina, ar ši informacija jums nepakenks dabar ir kada nors ateityje;
  • nepriimkite į draugus nežinomų asmenų;
  • tik draugams skirtą informaciją apribokite nuo visų kitų;
  • savo paskyroje nepateikite daugiau duomenų apie save, nei būtina, ir rūpestingai sutvarkykite paskyros privatumo nuostatas;
  • saugokite ne tik savo, bet ir šeimos ar artimųjų duomenis, neatskleiskite buvimo vietos, pomėgių ir pan.

Bendraudami internete privalote išlikti tokie pat budrūs, kaip ir realiame gyvenime. Nepasikliaukite viskuo, ką perskaitote socialiniuose tinkluose – patikliais žmonėmis labai lengvai gali pasinaudoti internetiniai sukčiai, melagienų ir priešiškos propagandos skleidėjai.

Daugiau kritinio mąstymo patarimų rasite čia.