Skaitmeninė savaitė 2020

2020 m. kovo 23-29 d.

Visoje Lietuvoje


Skaitmeninė savaitė (angl. ALL DIGITAL Week) yra kasmetinė skaitmeninės įtraukties ir skaitmeninių įgūdžių ugdymo akcija, rengiama skaitmeninių kompetencijų centruose, bibliotekose, bendruomenių centruose, mokyklose ir kitose vietose visoje Europoje. Kiekvienais metais ši akcija paskatina mažiausiai 100 tūkst. europiečių atrasti technologijas bei jų kuriamą naudą.

Daugiau informacijos apie visoje Europoje vykstančias veiklas ir renginius – www.alldigitalweek.eu.

 


Informacija bibliotekininkams ir veiklų organizatoriams:

Metodinė medžiaga rengėjams

Kodėl reikia Skaitmeninės savaitės?

43%

ES GYVENTOJŲ SKAITMENINIŲ ĮGŪDŽIŲ LYGIS NEPAKANKAMAS

35%

ES DARBO JĖGOS STOKOJA PAGRINDINIŲ SKAITMENINIŲ ĮGŪDŽIŲ

13%

ES GYVENTOJŲ NESINAUDOJA INTERNETU

29%

NĖRA ĮSITIKINĘ, KAD GALI ATPAŽINTI DEZINFORMACIJĄ

72%

TIKI, KAD ROBOTAI ATIMS JŲ DARBO VIETAS

Statistikos šaltiniai: Skaitmeninės ekonomikos ir visuomenės rodiklių (DESI) ataskaita (1,2,3), Melagienų ir dezinformacijos internete ataskaita (4), Požiūrio į skaitmeninimo ir automatizavimo įtaką kasdieniam gyvenimui apklausos rezultatai (5).

2020 m. Skaitmeninė savaitė Europoje skelbiama kovo 23 – 29 d. Jos tikslas – atkreipti gyventojų dėmesį į skaitmeninių įgūdžių svarbą tiek darbe, tiek kasdieniame gyvenime.


Ar mąstote kritiškai?

Atlikite testą

12 kritinio mąstymo patarimų

Žiūrėkite patarimusSKAITMENINĖS SAVAITĖS 2020 DIENŲ VEIKLOS

Kiekvieną dieną – naujos transliacijos, dienos temos ir užduotys internetu.


TIESIOGINĖ TRANSLIACIJA

 

Kovo 19 d., 10 val.

Interaktyvi paskaita „Virtualios realybės žurnalistika”

Naujausios virtualios realybės technologijos jau yra naudojamos kurti „360 laipsnių reportažus“ ir „papildytosios realybės“ (angl. augmented media) istorijas, kurias medijų vartotojai gali patirti visai kitu būdu nei tradicines medijas. Paskaitos metu bus pasakojama apie tai, kaip virtualios realybės technologijos keičia žurnalistiką ir istorijų pasakojimo būdus, aptarta tokios žurnalistikos teikiama nauda bei iškylantys iššūkiai.

Lektorė: Augustė Nalivaikė.

Kauno technologijos universiteto (KTU) Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakulteto (SHMMF) politikos mokslų doktorantė, dėstytoja.

 


DIENOS TEMA

 

Bendravimas nuotoliniu būdu

Skaitmeninės savaitės metu kviečiame neatsiriboti, o bendrauti nuotoliniu būdu! Tam, kad bendravimas skaitmeninėje erdvėje vyktų sklandžiau, o jaustumėtės drąsiau ir saugiau, siūlome patobulinti savo žinias savarankiškai.

 


Mokykitės savarankiškai:

 

 • Socialiniai tinklai.
  Programa skirta suaugusiems, siekiantiems išmokti saugiai naudotis socialiniais tinklais.
 • Socialinis tinklas Facebook.
  Programa skirta suaugusiems, siekiantiems išmokti naudotis socialiniu tinklu „Facebook“.
 • Išmanus ir saugus „GMAIL“ e. pašto naudojimas.
  Programa skirta suaugusiems, jau mokantiems naudotis pagrindinėmis „Gmail“ elektroninio pašto funkcijomis (susikurti paskyrą, prisijungti prie jos, siųsti/gauti/trinti pranešimus, pasikeisti slaptažodį), bet siekiantiems išmokti ir susipažinti su naujomis išmaniojo pašto galimybėmis ir pagilinti saugaus naudojimo žinias.
 • Etiško bendravimo principai.
  Sužinokite pagrindinius etiško bendravimo principus ir išmokite etiškai išsakyti savo nuomonę internetinėse svetainėse.

 


Mokomieji filmukai:

 

Elkimės saugiau socialiniuose tinkluose

Kaip pranešti apie žalingą turinį socialiniuose tinkluose?

 


Vaizdo transliacijos:

 

Bendravimas internetu

Asociacijos „Langas į ateitį“ atstovės Rita Šukytė ir Simona Gogelytė pristato socialinių tinklų įvairovę, parodo kaip susikurti Facebook paskyrą bei paaiškina dažnai girdimų žodžių, tokių kaip „laikinti“, „postinti“, „šierinti“ ir kt. tikrąsias reikšmes.

 

Bendravimo mados

Žurnalisto Henriko Vaitiekūno pašnekovės Rasa Karalienė, Ryšių reguliavimo tarnybos atstovė, Simona Sutkutė, žurnalo „60 plius“ žurnalistė, Aldona Katilienė, Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčios tinklaraštininkė, malonaus pokalbio metu dalinasi saugaus elgesio socialiniuose tinkluose patarimais, kur kreiptis dėl neteisėto ar žalingo turinio žinučių internete, supažindina su vyresnio amžiaus žmonėms skirtu žurnalu „60 plius“ bei atskleidžia tinklaraščio rašymo ypatumus.

 


Praktinės užduotys

 

„Mano profilis – mano erdvė“

Praktinė užduotis, skirta grupinei veiklai. Siūlome ją išbandyti kartu su šeimos nariais ar internetu su draugais.

Dalyviai pasitelkę kritinį mąstymą turės išanalizuoti pateiktas situacijas ir atlikti tam tikrus veiksmus savo Facebook paskyroje.

Praktinis užsiėmimas “Mano profilis – mano erdvė”

Užduočių lapai “Mano profilis – mano erdvė”

 

„Komentarai internete. Nuomone dalinkis etiškai.”

Praktinė užduotis, skirta grupinei veiklai. Siūlome ją išbandyti kartu su šeimos nariais ar internetu su draugais.

Dalyviai bus kviečiami suprasti, kaip savo nuomonę internetiniuose komentaruose išreikšti tinkamai.

Praktinis užsiėmimas „Komentarai internete. Nuomone dalinkis etiškai“

Užduočių lapai “Komentarai internete. Nuomone dalinkis etiškai”

 


Pasitikrinkite žinias

 

TESTAS „Bendravimas Internetu”

 


TIESIOGINĖS TRANSLIACIJOS

 

Kovo 24 d. 10 val.

Interaktyvi paskaita „Lietuvės kuriamas dirbtinis intelektas”

Šiandien dirbtinis intelektas naudojamas visose srityse, kur tik jis gali pakeisti žmogų. Sukurti dirbtinį intelektą, gebantį suprasti žmogaus kalbą, turinčią daugybę atspalvių bei poteksčių, didžiulis iššūkis. Didžiausias dėmesys pasaulyje skiriamas anglų kalbai; tačiau mano, kaip lietuvės, dirbančios kalbos technologijų srityje, pareiga pasirūpinti, kad kompiuteris suprastų būtent lietuvių kalbą. Paskaitos metu sužinosite kaip kompiuterį prakalbinti lietuvių kalba, kas yra virtualieji asistentai ir ką gali dirbtinis intelektas.

Lektorė: Jurgita Kapočiūtė-Dzikienė

Profesorė, Vytauto Didžiojo universitetas vyr. tyrėja ir kompiuterinės lingvistikos specialistė, UAB Tilde Informacinės technologijos

 

Kovo 24 d. 16 val.

Internetinis seminaras: Kultūros vietovių įtraukimas į „OpenStreetMaps“ (anglų k.)

„OpenStreetMap“ yra nemokamas redaguojamas pasaulio žemėlapis, kurį kuria jo lankytojai. Skirtingai nuo kitų žemėlapių, jį gali taisyti, atnaujinti, atsisiųsti ir naudoti nemokamai visi žmonės.

Seminaro tikslas pakviesti dalyvius sužinoti, kaip į „OpenStreetMap“ pridėti vietoves bei puslapius, susijusius su jų vietiniu kultūros paveldu.

https://tceurope.wufoo.com/forms/mq2wmcv0c1wqal/

Transliacijos nuorodą gausite į e. paštą, todėl registracija būtina.

 

Kovo 24 d. 18 val.

Internetinis seminaras: Susipažinkite su „OpenStreetMap“ (anglų k.)

„OpenStreetMap“ yra nemokamas redaguojamas pasaulio žemėlapis, kurį kuria jo lankytojai. Skirtingai nuo kitų žemėlapių, jį gali taisyti, atnaujinti, atsisiųsti ir naudoti nemokamai visi žmonės.

Transliacijos metu sužinosite: kaip žemėlapių kūrime galite dalyvauti Jūs? Kaip spręsti iškilusias problemas žemėlapyje? Kaip pridėti savo organizaciją ar skaitmeninių įgūdžių centrą į žemėlapį?

https://tceurope.wufoo.com/forms/m8zw37b1m7zn15/

Transliacijos nuorodą gausite į e. paštą, todėl registracija būtina.

 


DIENOS TEMA

 

Internetinis bankas

Turime sparčiausią internetą pasaulyje – nebegaiškite eilėse, taupykite laiką ir pinigus neišeidami iš namų! Visus finansinius reikalus galite tvarkyti internetiniame banke. Šioje „Skaitmeninės savaitės“ dienoje pateikėme vertingų praktinių patarimų, kaip pradėti saugiai naudotis internetine bankininkyste bei sutaupyti!

 


Mokykitės savarankiškai:

 

 • „Banko demo versija“
  Kviečiame susipažinti su demonstraciniu banku ir įvertini teikiamas galimybes bandomojoje aplinkoje. Gyventojai, kurie tokiomis paslaugomis iki šiol dar nesinaudojo galės saugiai įvertinti elektroninės bankininkystės pranašumus!
 • Internetinė bankininkystė (Swedbank)
  Internetinio banko pagalba atliekamos operacijos yra pigesnės nei tos, kurias atliktumėte banko padalinyje. Kiekvienais metais bankai internetinės bankininkystės vartotojams pasiūlo vis daugiau paslaugų, tad šiandien tai yra puiki galimybė visus finansinius reikalus sutvarkyti namuose, nesistumdant eilėse tarp daugybės kitų banko klientų.
 • Internetinė bankininkystė (Luminor DNB)
  Ar norint apsilankyti banke tenka pasiimti laisvadienį, aukoti pietų pertrauką ar ilgai bendrauti su aptarnaujančiais specialistais telefonu? Viso to galite išvengti, išmokę naudotis internetine bankininkyste.

 


Mokomieji filmukai:

 

Kas yra mobilusis parašas?

Kas yra kvalifikuotas elektroninis parašas?

 

Kaip susikurti „Smart-ID“ paskyrą

 


Vaizdo transliacijos:

 

Bankas Tavo delne!

Šiame seminare bankų ekspertai supažindins, kaip moderniai, saugiai, paprastai ir aiškiai naudotis internetiniu banku bei jo teikiamais privalumais. Būkime išmanūs!

 

Sukčiai internete: kaip apsisaugoti?

Kaip apsisaugoti nuo sukčių ir išlaikyti budrumą, naudojantis e. bankininkystės paslaugomis pasakos Lietuvos bankų asociacijos komunikacijos vadovė Valerija Kiguolienė bei Lietuvos banko ir komercinių bankų ekspertai.

 

 


Pasitikrinkite žinias

 

TESTAS “Ar esate atsparus sukčių pasiūlymams?”

 

 


TIESIOGINĖ TRANSLIACIJA

 

Kovo 25 d. 13 val.

Internetinis seminaras: Nuotolinis darbas su „Microsoft Teams“ (anglų k.)

Dėl COVID-19 protrūkio atsidūrėme precedento neturinčiame laikotarpyje. Praėjusios savaitės Pasaulio sveikatos organizacijos žinia buvo vienareikšmiška – kad žmonijos sėkmė veiksmingai kovojant su koronavirusu labai priklausys nuo veiksmų, kurių organizacijos imsis artimiausiomis dienomis, kad būtų galima sulėtinti jo plitimą ir išvengti perkrovos sveikatos priežiūros sistemose.

Todėl visame pasaulyje esančios įmonės pradėjo vykdyti privalomą nuotolinį darbą savo darbuotojams, kad būtų galima atidėti viruso plitimą ir jo išvengti.

Šis seminaras apie tai, kaip galite suteikti savo komandai ir organizacijai įrankių ir patarimų, kuriant produktyvią nuotolinę darbo aplinką.

https://cta.upskilldigital.com/webinar-remote-working-with-microsoft-teams

 


DIENOS TEMA

 

Apsipirkimas internete

Šiandien interneto teikiamų galimybių dėka galime labai daug nuveikti vos prisėdę prie kompiuterio. Pavyzdžiui, apmokėti sąskaitas, atlikti bankinius pavedimus ar apsipirkti nuotoliniu būdu. Apsipirkimas internetu – tai vienas populiariausių būdų įsigyti įvairių prekių išvengiant eilių parduotuvėse ir sutaupant nemažai savo laiko. Dažnai didelė dalis prekių internete parduodamos pigiau, tad tai leidžia dar ir sutaupyti.

Šią „Skaitmeninės savaitės“ dieną kviečiame daugiau sužinoti apie apsipirkimo internete būdus bei kaip tai daryti saugiai ir taupiai.

 


Mokykitės savarankiškai:

 

 


Mokomieji filmukai:

 

Kaip saugiai apsipirkti internetu?

Ką daryti negavus prekių, pirktų internetu?

 


Vaizdo transliacijos:

 

Pirkiniai ir e. paslaugos

„Swedbank” el. pardavimų ir paslaugų Baltijos šalyse tarnybos vadovas Igoris Ryklys dalinasi naudingais patarimais, kaip internete apsipirkti saugiai ir patogiai.

 


Praktinė užduotis

 

Neįtikėtini pasiūlymai”

Praktinė užduotis, skirta grupinei veiklai. Siūlome ją išbandyti kartu su šeimos nariais ar internetu su draugais.

Kviečiame įsigilinti į socialiniuose tinkluose, internetiniuose portaluose sutinkamus melagingus pasiūlymus: greitas praturtėjimas, magiškas plaukų ataugimas taikant išskirtinę procedūrą, lengvas sulieknėjimas ar kt., aktualiai bet neįtikėtinai skambantys pasiūlymai.

Praktinė užduotis “Neįtikėtini pasiūlymai”.

Užduočių lapai “Neįtikėtini pasiūlymai”

 


Pasitikrinkite žinias

 

TESTAS Apsipirkimas internetu

 


TIESIOGINĖS TRANSLIACIJOS

 

Kovo 26 d. 11 val.

Pokalbis „Kritiškai (ne) mąstau“

Didėjant skaitmeninių naujienų įtakai yra labai svarbu suvaldyti mus pasiekiančius informacijos srautus ir gebėti atskirti kas tikra, o kas ne. Viena iš didžiausių šių laikų problemų internete yra melagienos (ang. Fake news) – jomis yra naudojamasi siekiant manipuliuoti mases. Tam, kad galėtume atsirinkti informaciją mums reikalingas kritinis mąstymas. Jis mums padeda adekvačiai įvertinti informacijos gausą ir mąstyti savarankiškai. Šiame pokalbyje sužinosime kas yra tos melagienos, kaip netapti medijų įkaitais, ir kaip jas naudingai išnaudoti savo tikslams.

Pokalbio dalyviai: KTU Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakulteto docentas dr. Nerijus Čepulis ir žurnalistas, žurnalo „Verslo klasė“ redaktorius Aurelijus Katkevičius.

 

Kovo 26 d. 12 val.

Diskusija „Dirbtinis intelektas“

Diskusijoje  advokatų profesinės bendrijos WINT partneris, advokatas Andrius Iškauskas ir VINTED mašininio mokymosi komandos vadovas, „Tribe of AI“ bendruomenės įkūrėjas ir Lietuvos dirbtinio intelekto asociacijos narys Dovydas Čeilutka paaiškins kaip pažinti dirbtinį intelektą, koks jo teisinis reguliavimas šiandien ir kaip jį panaudoti technologinei kūrybai ir pažangai.

Diskusijos moderatorius Aurelijus Katkevičius.

 

 


DIENOS TEMA

 

Kritinis mąstymas

Didėjant skaitmeninių naujienų įtakai, yra labai svarbu suvaldyti mus pasiekiančius informacijos srautus ir gebėti atskirti kas tikra, o kas ne. Kritinis mąstymas – bene svarbiausia 21 a. asmens kompetencija, padedanti adekvačiai įvertinti informacijos gausą ir mąstyti savarankiškai. Šioje „Skaitmeninės savaitės“ dienoje pateikėme vertingus ekspertų patarimus, kaip nepasiklysti informacinėje erdvėje ir ugdyti kritinį mąstymą.

 


Mokykitės savarankiškai:

 

 • Privatumo ir asmens duomenų apsauga
  Programa skirta visiems, siekiantiems išmokti pagrindinių saugesnio interneto taisyklių, bei sužinoti kaip apsaugoti savo asmens duomenis.
 • Apsauga nuo interneto grėsmių
  Programa skirta visiems, siekiantiems išmokti saugiai naudotis internetu, pažinti internetines grėsmes ir mokėti nuo jų apsisaugoti.

 


Mokomieji filmukai:

 

Phishing. kaip apsaugoti savo duomenis?

Kaip sukurti saugų slaptažodį?

Kaip išvengti grėsmių internete?

Kaip saugoti savo duomenis internete?

 

 


Praktinė užduotis

 

„Faktas ar Mitas“

Praktinė užduotis, skirta grupinei veiklai. Siūlome ją išbandyti kartu su šeimos nariais ar internetu su draugais.

Dalyviai kviečiami atkreipti dėmesį į gausybės informacijos šaltinių skirtumus. Dėmesys skiriamas video medžiagos (vlogų, tinklalaidžių, įrašų) analizavimui.

Praktinis užsiėmimas „Faktas ar Mitas“

Užduočių lapai „Faktas ar Mitas“

 


Pasitikrinkite žinias

 

TESTAS Kritinio mąstymo testas

 


TIESIOGINĖ TRANSLIACIJA

 

Kovo 27 d. 11 val.

Praktiniai nuotolinio darbo mokymai su „Microsoft Office 365“

Paskelbus karantiną, daugelis įstaigų buvo priverstos susidurti su darbo organizavimo nuotoliniu būdu iššūkiais.

Lietuvos aklųjų biblioteka nuo 2019 m. lapkričio mėnesio sėkmingai naudojasi „Microsoft Office 365“ planu, kurį švietimo įstaigos ir bibliotekos gali užsakyti nemokamai. Paslaugų paketas apima visas reikalingas priemones efektyviam nuotoliniam darbui: „Office“ taikomąsias programas, el. paštą, kalendorių, komandinio darbo ir vidinės komunikacijos įrankius, failų saugyklą ir bendrinimą.

Praktinių nuotolinio darbo mokymų su „Microsoft Office 365“ metu LAB IT specialistas Viktoras Kalnikas pristatys svarbiausias „Microsoft Office 365“ funkcijas bei galimybes, leidžiančias nuotolinį darbą padaryti efektyvesnį ne tik tęsiantis karantinui, bet ir grįžus prie įprastinių darbo sąlygų.

Tiesioginę mokymų transliaciją galėsite stebėti LAB paskyroje „Youtube“ platformoje: http://bit.ly/33LtfNA.

 


DIENOS TEMA

 

E. valdžios paslaugos

Šiandien vis daugiau paslaugų persikelia į elektroninę erdvę, todėl nėbėra būtina fiziškai atvykti į specialias institucijas – daugelių dalykų galime pasirūpinti neiškėlę kojos iš namų. Lietuvoje pagrindinė viešųjų paslaugų internetinė svetainė – Elektroniniai valdžios vartai. Išmokę naudotis šios svetainės paslaugomis, galėsite ne tik užsisakyti įvairias pažymas, deklaruoti gyvenamąją vietą, bet ir įregistruoti verslą ir dar daug kitų reikalų susitvarkyti! Pasirašyti dokumentus galima iš bet kurios pasaulio vietos, kurioje yra interneto ryšys bei turima kvalifikuota e. parašo priemonė, kurios dėka galite patvirtinti savo tapatybę.

 


Mokykitės savarankiškai:

 

 


Mokomieji filmukai:

 

Elektroninių operacijų reglamentavimas ES

Kas yra kvalifikuotas elektroninis parašas?

Kur naudoti elektroninį parašą?

Kaip pasirašyti elektroniniu parašu?

 


Vaizdo transliacijos:

 

„Sodros“ teikiamos elektroninės paslaugos

„Sodros“ institucija žinoma kiekvienam dirbančiam asmeniui, jos klientais tampame vos tik pradėję darbinę veiklą ir kaip teigia Aurimas Bačiulis, „Sodros“ klientų aptarnavimo valdymo skyriaus atstovas: „…ši institucija gyventojus lydi visą gyvenimą…“. O ar žinote, šio mūsų gyvenimo palydovo teikiamas paslaugas elektroninėje erdvėje? Apie būtiniausias kiekvienam žmogui reikalingas paslaugas bei kaip galima pasiskaičiuoti nedarbingumo, vaiko priežiūros, pensijos ir kitas išmokas išsamiai pasakoja transliacijos dalyviai.

 

E. Ignitis savitarnos sistema

E. Ignitis savitarnos sistema – tai platforma, kurioje galite susimokėti už elektrą ir dujas neiškėlę kojos iš namų, besimėgaujant kavos puodeliu. Prisijungę prie šios sistemos rasite informacijos apie jūsų elektros energijos planus, jums galiojančias kainas, skaitiklių rodmenis bei kitas aktualijas. Kaip tai atlikti – vaizdo įraše pasakoja „Ignitis“ atstovė Rima Kielienė.

 


Pasitikrinkite žinias

 

TESTAS E. valdžios paslaugos