Sudomino straipsnis? Įsitikinkite, ar galima pasitikėti jo autoriumi




Naršydami internete, dalyvaudami socialiniuose tinkluose ar žiūrėdami laidas susiduriame su galybe tikros, kartais abejotinos, o dažnai – ir klaidinančios informacijos. Kaip atskirti patikimą informaciją nuo melagienų? Tęsiame kritinio mąstymo patarimų ciklą, kuriuos žinodami ir taikydami galėsite atsispirti netikrai informacijai.

Labai svarbu įsitikinti, ar jūsų dėmesį patraukusios informacijos autorius yra patikimas. Jei straipsnio autorius nenurodytas, gali būti, kad tai redakcijos nuomonė, bet gali būti ir reklaminis, kieno nors užsakytas straipsnis, o kartais – ir prasimanymas, už kurio turinį niekas nenori būti atsakingas. Net jei autorius nurodytas, verta patikrinti, ar jis yra realus asmuo, rašęs panašiomis temomis patikimoje žiniasklaidoje.

Internete pasitaiko ir suklastotų straipsnių, ypač žinučių socialiniuose tinkluose, kuriuose esą žinomi žmonės tvirtina keistus ir skandalingus dalykus, tačiau nesunku pasidomėti ir įsitikinti, kad tokie pareiškimai dažniausiai prieštarauja šių žmonių įsitikinimams, paprastai jų reiškiamuose patikimose žiniasklaidos priemonėse.

Ne mažiau svarbu, ar nurodytas informacijos autorius yra šios srities specialistas, turi atitinkamą išsilavinimą, yra anksčiau paskelbęs pranešimų panašiomis temomis. Jei sociologas kalba apie vakcinavimą, treneris apie ekonomiką ar ekonomistas apie krepšinį, tai yra jo gerbtina asmeninė nuomonė, tačiau nebūtinai ji bus teisinga, todėl ją turite kritiškai įvertinti.

Daugiau kritinio mąstymo patarimų rasite čia.