Penkiolikmetė e. skautė: „Net ir kompiuterio pelės valdymas kai kam gali tapti sudėtingu iššūkiu“
15-metė Gintarė Skiezgilaitė neturėjimu ką veikti laisvalaikiu nesiskundžia – ji piešia, mėgsta gaminti, daug skaito ir bendrauja su lankytojais, užsukančiais į Klaipėdos rajono Lapių kaimo biblioteką įgyti ar pagilinti skaitmeninių įgūdžių. Mergina juokiasi, kad e. skauto veikla naudinga ir jai pačiai – kartais žmonės už suteiktas žinias ir konsultacijas apie išmaniuosius įrenginius Gintarei atsidėkoja ir pyragais.

„Prisijungti prie e. skautų bendruomenės mane pakvietė bibliotekos darbuotoja. Bibliotekoje dažnai lankiausi ir anksčiau, kadangi esu tiesiog įnikusi į knygas, o dabar su tokia pačia energija užsiimu ir e. skautės veikla.

Man labai patinka pagelbėti žmonėms susipažįstant su naudojimosi internetu galimybėmis, elektroniniu paštu. Kartais apie naudojimąsi kompiuteriu tenka viską aiškinti nuo pradžių – parodyti, kaip veikia kompiuterio klaviatūra ar pamokyti elgtis su pele, kurios veikimą daugeliui senjorų perprasti ganėtinai sudėtinga“,  – smagias akimirkas prisimena e. skautė.

Projekto „Prisijungusi Lietuva“ e. skautų veiklos koordinatorius Arvydas Ruseckis sako, kad prieš dvejus metus pradėtas kurti e. skautų tinklas šiandien jungia daugiau kaip 1,5 tūkst. savanorių ne tik didžiuosiuose šalies miestuose, bet ir mažuose miesteliuose bei kaimiškose vietovėse.

„Gausėjanti e. skautų bendruomenė gali pasiūlyti vis daugiau galimybių vyresnio amžiaus žmonėms iš arčiau susipažinti su technologijomis ir padėti sėkmingai jomis naudotis. Žinojimas, kaip saugiai elgtis internete, mokėjimas naudotis išmaniosiomis programėlėmis ir socialiniais tinklais itin praverčia ne tik jaunimui, bet ir įvairaus amžiaus žmonėms. Tai labai palengvina kasdienybę ir suteikia gyvenimui naujų bendravimo, apsipirkimo, keliavimo, kitų veiklų galimybių “, – sako A. Ruseckis.

Pavaišino internetiniu pyragu

Gintarė pasakoja, kad vienam iš mokinių padėjo internetu išspręsti problemas su pašto korespondencija, o kita senjorė labai apsidžiaugė pamačiusi, kiek daug kepinių receptų galima surasti internete. Receptų paieška internete ir pačiai Gintarei baigėsi kiek netikėtai.  

„Senjorė papasakojo, kad mėgsta išbandyti naujus receptus, randamus įvairiuose žurnaluose, tad susidomėjo ir galimybe jų paieškoti internete. Kartu išsirinkome šokoladinio pyrago su kremu ir braškėmis receptą ir ji pažadėjo tokį iškepti. Ir pažadą ištesėjo – netikėta staigmena tapo jos kvietimas pyrago paskanauti. Tiesą sakant, pyragas buvo toks skanus, kad paskatino ir mane išbandyti kepinius pagal internete rastus receptus. Anksčiau net nebūčiau pagalvojusi, kad yra tokių nesudėtingų kepinių receptų“, – šypsosi moksleivė.

Laisvalaikiu ji skiria laiko ir dar vienam pomėgiui – piešimui. Ateityje Gintarė svajoja apie mados dizaino studijas ir sako, kad piešimas yra pirmasis žingsnis šios svajonės įgyvendinimo link.

Mergina mėgsta ir leisti laiką su draugais, o kalbėdama apie jų ir šeimos reakciją į sprendimą prisijungti prie e. skautų bendruomenės, sako, kad pirmoji jų reakcija buvo nuostaba. „Nesu iš tų žmonių, kurie visur visuomet aktyvūs, tad jie šiek tiek nustebo, bet labai mane palaikė. Labai didžiuojuosi savimi, kad išdrįsau pasiūlyti savo pagalbą žmonėms, norintiems išmokti naudotis internetu. Buvimas e. skaute naudingas ir man pačiai, turėjau progą prisiminti ir pakartoti tam tikras išmaniųjų įrenginių funkcijas“, – teigia Gintarė.

Svarbiausia – išdrįsti

Pasak Gintarės, būti e. skautu ir padėti žmonėms įgusti naudotis internetu gali kiekvienas – tam tik reikia skirti šiek tiek savo asmeninio laiko. Dar vienas labai svarbus dalykas – pozityvus nusiteikimas ir drąsa. Mergina sako, kad žmonėms kartais nėra lengva po pirmo paaiškinimo suprasti vienus ar kitus dalykus, tad reikia nusiteikti kantriai paaiškinti dar kartą ir juos padrąsinti, kad naujus dalykus priimti ne visuomet lengva.

Mergina pasakoja, kad skyrusi savo laisvalaikio mokant naudotis skaitmeniniais įrenginiais sulaukė ir malonaus siurprizo – išmanios apyrankės, kuria labai džiaugiasi, nes seniai norėjo tokią turėti.

Anot e. skautų veiklos koordinatoriaus A. Ruseckio, prisijungti prie e. skautų tinklo gali visi norintys ir tai padaryti labai paprasta – tereikia užsiregistruoti svetainėje www.prisijungusi.lt.

„Projekto interneto svetainėje galite susipažinti su ten esančia informacija apie e. skautų veiklą, o paskui teliks atlikti nesudėtingą testą ir parsisiųsti e. skauto pasą. Turėdami šį pasą nuvyksite į artimiausią biblioteką ir jos darbuotojai suteiks informacijos apie konkrečius užsiėmimus ir kitas „e. skautavimo“ galimybes“, – sako jis.