Bibliotekininkė iš Plungės sako, kad po karantino padaugėjo žmonių, norinčių išmokti naudotis kompiuteriu




Nors tris mėnesius trukęs karantinas sugriovė daug planuotų renginių Plungės rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje, tačiau neeilinė situacija dar labiau išryškino čia rengiamų skaitmeninio ugdymo mokymų svarbą. „Pasibaigus karantinui atsirado dar daugiau norinčių mokytis dirbti kompiuteriu ar pagilinti skaitmeninių įgūdžių žinias“, pasakoja bibliotekininkė Violeta Mikalauskienė, kuri šiemet buvo įvertinta  „Skaitmeninio konsultanto–bibliotekininko 2019“ apdovanojimu.

Bibliotekininkė Violeta Mikalauskienė, asmeninio archyvo nuotrauka.

Trisdešimtmetį bibliotekoje dirbanti V. Mikalauskienė gautą neeilinį įvertinimą vadina visų kolegų bendro darbo nuopelnu. Pašnekovė pasakoja, kad kelias šio apdovanojimo link prasidėjo dar 2001–aisiais, kai bibliotekai bendradarbiaujant su verslo atstovais buvo įrengta pirmoji internetinė skaitykla. „Tuo metu Plungėje apskritai mažai kas turėjo kompiuterį ar internetą. Aš buvau ta pirmoji skaityklos darbuotoja, tai juokaudama sakau, jog esu pirmas interneto žmogus Plungėje“, – sako Violeta.

Pašnekovė pamena, kad tais metais atsirado ir pirmosios e. skautų veiklos užuomazgos: kadangi išmokti dirbti kompiuteriu bibliotekininkėms teko savarankiškai, tai nemažai pagelbėdavo ir į biblioteką užsukęs jaunimas. „Mes juk pirmą kartą matėme akyse ir kompiuterį, ir pelę“, – šiandien su šypsena prisimena ji.

Susikūrė „kompiuterininkų“ klubas

Neilgai trukus Plungės „Rotary“ klubas bibliotekoje įsteigė ir daugiau kompiuterinių darbo vietų –  su sąlyga, kad jais dirbti bus mokomi suaugusieji. Taigi, jau 2003–iaisiais V. Mikalauskienė čia vedė kursus senjorams, ateidavo ir ką tik į pensiją išėjusių žmonių, ir netgi įmonių direktorių. Šie žmonės palaipsniui susibūrė į  besimokančių dirbti kompiuteriu klubą, gyvuojantį iki šiol.

„Be abejo, keitėsi žmonės, o ir klubas išaugo iš vien tik kompiuterinių temų, bet štai jau beveik dvidešimt metų jis renkasi kiekvieną ketvirtadienį ir tai yra tas žmonių branduolys, kuris ir pats dalyvauja visose skaitmeninio raštingumo akcijose, ir draugų pasikviečia“, – atskleidžia bibliotekininkė.

Pasak jos, didžiausio populiarumo tarp klubo narių sulaukia „Senjorų dienos internete“, nes paliečia itin aktualias temas: bendravimą internetu, bankininkystę, išmanųjį daržą ir sveikatą.

Karantinas parodė skaitmeninių įgūdžių būtinybę

Karantinas, pasak pašnekovės, sujaukė daug planų – buvo suplanuota daugybė mokymų ir staiga viskas sustojo. „Daliai žmonių tai tikrai buvo stresas, bet, kita vertus, žmonės suprato, kad reikia eiti į skaitmeninę erdvę – nori to ar nenori. Karantino pradžioje sulaukiau daug skambučių su pagalbos prašymais: kažkam prireikė pažymos, kažkam – gauti pašalpą, o juk visur viskas uždaryta, tik nuotoliniu būdu galėjai dokumentus susitvarkyti“, – pasakoja V. Mikalauskienė.

Užtat dabar, pasak bibliotekininkės, atsirado dar daugiau norinčių pasimokyti ir pagilinti savo žinias. Jei anksčiau daugeliui pakakdavo el. pašto ir „Skype“ programėlės, tai dabar, kai net šv. Velykas teko švęsti internetu, klausimų, ar reikia mokytis, jau niekam nebekyla.

Į pagalbą mokymuose ateina ir vietos e. skautai – Violeta tikina, jog jaunieji pagalbininkai labai paslaugūs, visada padeda ir pakonsultuoja. „Jaunimas dažniausiai greičiau priima naujoves, tai mums ir kokią programėlę naują parsiunčia, ir pataiso kažką, jei pačioms neišeina“, – sako bibliotekininkė.

Į biblioteką atvedė svajonė skaityti

Prieš trisdešimt metų į biblioteką atėjusi dirbti Violeta pasakoja, kad nuo vaikystės labai mėgo knygas, lietuvių kalbą ir galvojo, kad biblioteka bus ta darbovietė, kur galės daug skaityti. „O gavosi taip, kad per visą trisdešimties metų karjerą net nelabai teko dirbti prie knygų. Kol nebuvo interneto, dirbau meno ir muzikos skaitykloje, kur vėlgi buvau arčiau technikos – plokštelių, diskų. Taigi dirbau vis su kitomis laikmenomis, nei knygos, nors pastarąsias vis dar labai myliu“, – prisipažįsta pašnekovė.

Ji džiaugiasi, kad popierines knygas žmonės dar tikrai mėgsta ir skaito, tačiau pastebi, kad knyga šiandien dažnai yra tik pretekstas užsukti į biblioteką. „Biblioteka yra bendravimo vieta – kamerinių renginių, susibūrimų. Organizuojame veiklas įvairaus amžiaus grupėms ir kiekvienas atsirenka, kas jam aktualu: festivalis „Upė“ pritraukia jaunimą. Taip pat kiekvienas 14–29 m. jaunuolis gali tapti e. skautu ir savo jėgas išbandyti konsultuodamas vyresniuosius IT klausimais bibliotekoje. Iš viso Lietuvoje veikia daugiau kaip 1400 e skautų. Tai nuostabi jaunimo misija. „Kaimynų sueigoje“ dalyvauja vyresnio amžiaus atstovai.“, – sako ji, pridurdama, kad viena iš šiandieninio bibliotekininko užduočių yra žmogų išklausyti ir padėti jam rasti bendraminčių.

Dėl savo geranoriškumo ir noro padėti Violeta pelnė „Skaitmeninio konsultanto–bibliotekininko 2019“ apdovanojimą, kurį įsteigė asociacija „Langas į ateitį“ vykdanti projektą „Prisijungusi Lietuva“. Šiuo apdovanojimu buvo apdovanoti dešimt aktyviausių apskričių bibliotekų ir jų darbuotojų iš visų šalies regionų, kurie buvo vertinami pagal iniciatyvumą ir įsitraukimą dalyvaujant įvairiose skaitmeninį raštingumą skatinančiose teminėse akcijose, e. skautų veiklos koordinavimą, aktyvumą socialiniuose tinkluose bei skaitmeninių lyderių ir konsultantų grupėse.

„Prisijungusi Lietuva“ mokymai palaipsniui grįžta į šalies bibliotekas. Registracija vyksta www.prisijungus.lt arba bibliotekoje. Išlieka galimybė mokytis savarankiškai ir skaitmeninio raštingumo klasėse internetu su lektoriais.