Skaitmeninės savaitės 2020 dienų veiklos


2020 m. Skaitmeninė savaitė Europoje skelbiama kovo 23 – 29 d.

Jos tikslas – atkreipti gyventojų dėmesį į skaitmeninių įgūdžių svarbą tiek darbe, tiek kasdieniame gyvenime.


Bendravimas nuotoliniu būdu

Skaitmeninės savaitės metu kviečiame neatsiriboti, o bendrauti nuotoliniu būdu! Tam, kad bendravimas skaitmeninėje erdvėje vyktų sklandžiau, o jaustumėtės drąsiau ir saugiau, siūlome patobulinti savo žinias savarankiškai.

 

Mokykitės savarankiškai:

 • Socialiniai tinklai.
  Programa skirta suaugusiems, siekiantiems išmokti saugiai naudotis socialiniais tinklais.
 • Socialinis tinklas Facebook.
  Programa skirta suaugusiems, siekiantiems išmokti naudotis socialiniu tinklu „Facebook“.
 • Išmanus ir saugus „GMAIL“ e. pašto naudojimas.
  Programa skirta suaugusiems, jau mokantiems naudotis pagrindinėmis „Gmail“ elektroninio pašto funkcijomis (susikurti paskyrą, prisijungti prie jos, siųsti/gauti/trinti pranešimus, pasikeisti slaptažodį), bet siekiantiems išmokti ir susipažinti su naujomis išmaniojo pašto galimybėmis ir pagilinti saugaus naudojimo žinias.
 • Etiško bendravimo principai.
  Sužinokite pagrindinius etiško bendravimo principus ir išmokite etiškai išsakyti savo nuomonę internetinėse svetainėse.

 


Mokomieji filmukai:

 

Elkimės saugiau socialiniuose tinkluose
Kaip pranešti apie žalingą turinį socialiniuose tinkluose?

 


Vaizdo transliacijos:

 

Bendravimas internetu

Asociacijos „Langas į ateitį“ atstovės Rita Šukytė ir Simona Gogelytė pristato socialinių tinklų įvairovę, parodo kaip susikurti Facebook paskyrą bei paaiškina dažnai girdimų žodžių, tokių kaip „laikinti“, „postinti“, „šierinti“ ir kt. tikrąsias reikšmes.

 

Bendravimo mados

Žurnalisto Henriko Vaitiekūno pašnekovės Rasa Karalienė, Ryšių reguliavimo tarnybos atstovė, Simona Sutkutė, žurnalo „60 plius“ žurnalistė, Aldona Katilienė, Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčios tinklaraštininkė, malonaus pokalbio metu dalinasi saugaus elgesio socialiniuose tinkluose patarimais, kur kreiptis dėl neteisėto ar žalingo turinio žinučių internete, supažindina su vyresnio amžiaus žmonėms skirtu žurnalu „60 plius“ bei atskleidžia tinklaraščio rašymo ypatumus.

 


Praktinės užduotys

 

„Mano profilis – mano erdvė“

Praktinė užduotis, skirta grupinei veiklai. Siūlome ją išbandyti kartu su šeimos nariais ar internetu su draugais.

Dalyviai pasitelkę kritinį mąstymą turės išanalizuoti pateiktas situacijas ir atlikti tam tikrus veiksmus savo Facebook paskyroje.

Praktinis užsiėmimas “Mano profilis – mano erdvė”

Užduočių lapai “Mano profilis – mano erdvė”

 

„Komentarai internete. Nuomone dalinkis etiškai.”

Praktinė užduotis, skirta grupinei veiklai. Siūlome ją išbandyti kartu su šeimos nariais ar internetu su draugais.

Dalyviai bus kviečiami suprasti, kaip savo nuomonę internetiniuose komentaruose išreikšti tinkamai.

Praktinis užsiėmimas „Komentarai internete. Nuomone dalinkis etiškai“

Užduočių lapai “Komentarai internete. Nuomone dalinkis etiškai”

 


Pasitikrinkite žinias

 

TESTAS Bendravimas Internetu”

Internetinis bankas

Turime sparčiausią internetą pasaulyje – nebegaiškite eilėse, taupykite laiką ir pinigus neišeidami iš namų! Visus finansinius reikalus galite tvarkyti internetiniame banke. Šioje „Skaitmeninės savaitės“ dienoje pateikėme vertingų praktinių patarimų, kaip pradėti saugiai naudotis internetine bankininkyste bei sutaupyti!

 

Mokykitės savarankiškai:

 • „Banko demo versija“
  Kviečiame susipažinti su demonstraciniu banku ir įvertini teikiamas galimybes bandomojoje aplinkoje. Gyventojai, kurie tokiomis paslaugomis iki šiol dar nesinaudojo galės saugiai įvertinti elektroninės bankininkystės pranašumus!
 • Internetinė bankininkystė (Swedbank)
  Internetinio banko pagalba atliekamos operacijos yra pigesnės nei tos, kurias atliktumėte banko padalinyje. Kiekvienais metais bankai internetinės bankininkystės vartotojams pasiūlo vis daugiau paslaugų, tad šiandien tai yra puiki galimybė visus finansinius reikalus sutvarkyti namuose, nesistumdant eilėse tarp daugybės kitų banko klientų.
 • Internetinė bankininkystė (Luminor DNB)
  Ar norint apsilankyti banke tenka pasiimti laisvadienį, aukoti pietų pertrauką ar ilgai bendrauti su aptarnaujančiais specialistais telefonu? Viso to galite išvengti, išmokę naudotis internetine bankininkyste.

 


Mokomieji filmukai:

 

Kas yra mobilusis parašas?

Kas yra kvalifikuotas elektroninis parašas?

 

Kaip susikurti „Smart-ID“ paskyrą


Vaizdo transliacijos:

 

Bankas Tavo delne!

Šiame seminare bankų ekspertai supažindins, kaip moderniai, saugiai, paprastai ir aiškiai naudotis internetiniu banku bei jo teikiamais privalumais. Būkime išmanūs!

 

Sukčiai internete: kaip apsisaugoti?

Kaip apsisaugoti nuo sukčių ir išlaikyti budrumą, naudojantis e. bankininkystės paslaugomis pasakos Lietuvos bankų asociacijos komunikacijos vadovė Valerija Kiguolienė bei Lietuvos banko ir komercinių bankų ekspertai.

 

 


Pasitikrinkite žinias

 

TESTAS “Ar esate atsparus sukčių pasiūlymams?”

 

 

Apsipirkimas internete

Šiandien interneto teikiamų galimybių dėka galime labai daug nuveikti vos prisėdę prie kompiuterio. Pavyzdžiui, apmokėti sąskaitas, atlikti bankinius pavedimus ar apsipirkti nuotoliniu būdu. Apsipirkimas internetu – tai vienas populiariausių būdų įsigyti įvairių prekių išvengiant eilių parduotuvėse ir sutaupant nemažai savo laiko. Dažnai didelė dalis prekių internete parduodamos pigiau, tad tai leidžia dar ir sutaupyti.

Šią „Skaitmeninės savaitės“ dieną kviečiame daugiau sužinoti apie apsipirkimo internete būdus bei kaip tai daryti saugiai ir taupiai.

 

Mokykitės savarankiškai:

 


Mokomieji filmukai:

 

Kaip saugiai apsipirkti internetu?

Ką daryti negavus prekių, pirktų internetu?

 


Vaizdo transliacijos:

 

Pirkiniai ir e. paslaugos

„Swedbank” el. pardavimų ir paslaugų Baltijos šalyse tarnybos vadovas Igoris Ryklys dalinasi naudingais patarimais, kaip internete apsipirkti saugiai ir patogiai.

 


Praktinė užduotis

 

Neįtikėtini pasiūlymai”

Praktinė užduotis, skirta grupinei veiklai. Siūlome ją išbandyti kartu su šeimos nariais ar internetu su draugais.

Kviečiame įsigilinti į socialiniuose tinkluose, internetiniuose portaluose sutinkamus melagingus pasiūlymus: greitas praturtėjimas, magiškas plaukų ataugimas taikant išskirtinę procedūrą, lengvas sulieknėjimas ar kt., aktualiai bet neįtikėtinai skambantys pasiūlymai.

Praktinė užduotis “Neįtikėtini pasiūlymai”.

Užduočių lapai “Neįtikėtini pasiūlymai”

 


Pasitikrinkite žinias

 

TESTAS Apsipirkimas internetu

 

Kritinis mąstymas

Didėjant skaitmeninių naujienų įtakai, yra labai svarbu suvaldyti mus pasiekiančius informacijos srautus ir gebėti atskirti kas tikra, o kas ne. Kritinis mąstymas – bene svarbiausia 21 a. asmens kompetencija, padedanti adekvačiai įvertinti informacijos gausą ir mąstyti savarankiškai. Šioje „Skaitmeninės savaitės“ dienoje pateikėme vertingus ekspertų patarimus, kaip nepasiklysti informacinėje erdvėje ir ugdyti kritinį mąstymą.

 

Mokykitės savarankiškai:

 • Privatumo ir asmens duomenų apsauga
  Programa skirta visiems, siekiantiems išmokti pagrindinių saugesnio interneto taisyklių, bei sužinoti kaip apsaugoti savo asmens duomenis.
 • Apsauga nuo interneto grėsmių
  Programa skirta visiems, siekiantiems išmokti saugiai naudotis internetu, pažinti internetines grėsmes ir mokėti nuo jų apsisaugoti.

 


Mokomieji filmukai:

 

Phishing. kaip apsaugoti savo duomenis?

Kaip sukurti saugų slaptažodį?

Kaip išvengti grėsmių internete?

Kaip saugoti savo duomenis internete?

 

 


Vaizdo transliacijos:

 

11 val. pokalbis „Kritiškai (ne) mąstau“

Didėjant skaitmeninių naujienų įtakai yra labai svarbu suvaldyti mus pasiekiančius informacijos srautus ir gebėti atskirti kas tikra, o kas ne. Viena iš didžiausių šių laikų problemų internete yra melagienos (ang. Fake news) – jomis yra naudojamasi siekiant manipuliuoti mases. Tam, kad galėtume atsirinkti informaciją mums reikalingas kritinis mąstymas. Jis mums padeda adekvačiai įvertinti informacijos gausą ir mąstyti savarankiškai. Šiame pokalbyje sužinosime kas yra tos melagienos, kaip netapti medijų įkaitais, ir kaip jas naudingai išnaudoti savo tikslams.

Pokalbio dalyviai: KTU Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakulteto docentas dr. Nerijus Čepulis ir žurnalistas, žurnalo „Verslo klasė“ redaktorius Aurelijus Katkevičius.

Tiesioginę transliaciją galėsite stebėti internetu.

 

12 val. diskusija „Dirbtinis intelektas“

Diskusijoje  advokatų profesinės bendrijos WINT partneris, advokatas Andrius Iškauskas ir Argyle.io startuolio technologijų vadovas ir bendraįkūrejas, Lietuvos Dirbtinio Intelekto Asociacijos Prezidentas Audrius Zujus paaiškins kaip pažinti dirbtinį intelektą, koks jo teisinis reguliavimas šiandien ir kaip jį panaudoti technologinei kūrybai ir pažangai.

Diskusijos moderatorius Aurelijus Katkevičius.

Tiesioginę transliaciją galėsite stebėti internetu.

 


Praktinė užduotis

 

“Faktas ar Mitas”

Praktinė užduotis, skirta grupinei veiklai. Siūlome ją išbandyti kartu su šeimos nariais ar internetu su draugais.

Dalyviai kviečiami atkreipti dėmesį į gausybės informacijos šaltinių skirtumus. Dėmesys skiriamas video medžiagos (vlogų, tinklalaidžių, įrašų) analizavimui.

Praktinis užsiėmimas “Faktas ar Mitas”

Užduočių lapai “Faktas ar Mitas”

 


Pasitikrinkite žinias

 

TESTAS Kritinio mąstymo testas

 

E. valdžios paslaugos

Šiandien vis daugiau paslaugų persikelia į elektroninę erdvę, todėl nėbėra būtina fiziškai atvykti į specialias institucijas – daugelių dalykų galime pasirūpinti neiškėlę kojos iš namų. Lietuvoje pagrindinė viešųjų paslaugų internetinė svetainė – Elektroniniai valdžios vartai. Išmokę naudotis šios svetainės paslaugomis, galėsite ne tik užsisakyti įvairias pažymas, deklaruoti gyvenamąją vietą, bet ir įregistruoti verslą ir dar daug kitų reikalų susitvarkyti! Pasirašyti dokumentus galima iš bet kurios pasaulio vietos, kurioje yra interneto ryšys bei turima kvalifikuota e. parašo priemonė, kurios dėka galite patvirtinti savo tapatybę.

 

Mokykitės savarankiškai:

 


Mokomieji filmukai:

 

Elektroninių operacijų reglamentavimas ES

Kas yra kvalifikuotas elektroninis parašas?

Kur naudoti elektroninį parašą?

Kaip pasirašyti elektroniniu parašu?

 


Vaizdo transliacijos:

 

„Sodros“ teikiamos elektroninės paslaugos

„Sodros“ institucija žinoma kiekvienam dirbančiam asmeniui, jos klientais tampame vos tik pradėję darbinę veiklą ir kaip teigia Aurimas Bačiulis, „Sodros“ klientų aptarnavimo valdymo skyriaus atstovas: „…ši institucija gyventojus lydi visą gyvenimą…“. O ar žinote, šio mūsų gyvenimo palydovo teikiamas paslaugas elektroninėje erdvėje? Apie būtiniausias kiekvienam žmogui reikalingas paslaugas bei kaip galima pasiskaičiuoti nedarbingumo, vaiko priežiūros, pensijos ir kitas išmokas išsamiai pasakoja transliacijos dalyviai.

 

E. Ignitis savitarnos sistema

E. Ignitis savitarnos sistema – tai platforma, kurioje galite susimokėti už elektrą ir dujas neiškėlę kojos iš namų, besimėgaujant kavos puodeliu. Prisijungę prie šios sistemos rasite informacijos apie jūsų elektros energijos planus, jums galiojančias kainas, skaitiklių rodmenis bei kitas aktualijas. Kaip tai atlikti – vaizdo įraše pasakoja „Ignitis“ atstovė Rima Kielienė.