Vaikų saugumas internete, diskusija festivalyje „Būtent!”




Rugsėjis prasidėjo aktyviomis diskusijomis Birštone apie vaikų saugumą internete. Saugesnio interneto tema ypač svarbi projektui „Prisijungusi Lietuva“, todėl į šį renginį atskubėjo ir mūsų komanda.

Kaip užtikrinti vaikų saugumą internete? Ar reikia drausti jiems internetą? Ar šiame skaitmeniniame amžiuje tai įmanoma? Vieno atsakymo nėra, tačiau tėvams ar mokytojams gali padėti ekspertų patarimai. Štai keletas jų. Pirmiausia, mažamečių vaikų negalima palikti vienų naršyti internete. Jei jau nusprendėte, kad jūsų vaikas gali nuo mažų dienų tobulinti savo įgūdžius valdydamas skaitmeninius įrenginius (išmaniuosius telefonus, planšetes, kompiuterius), tuomet būkite kartu ir skaitmeninėje erdvėje, visada žinokite, ką vaikas veikia joje.

Antra, patartina leisti paaugliui savarankiškai naršyti internete tik sukakus 12 m. Tačiau, tai tikrai nereiškia, kad tėvai gali nebesirūpinti, kuo jų vaikas domisi, kokius žaidimus žaidžia ar kokiose svetainėse lankosi. Tėvai turėtų kalbėtis su vaikais apie jų patirtį internete, padėti suprasti, koks turinys yra jiems tinkamas ir patikimas, skatinti kritinį mąstymą, pagelbėti patekus į keblią padėtį.

Trečia, šeimoje ar mokykloje turi būti laikomasi sutartų elgesio skaitmeninėje erdvėje taisyklių, pavyzdžiui, kiek laiko kasdien galima praleisti prie ekranų, kiek skiriama savišvietai internete, o kiek laisvalaikiui. Įprotis, kiek laiko jūsų vaikas praleidžia naudodamas skaitmeniniais įrenginiais yra formuojamas vaikystėje. Paauglystės laikotarpiu tėvai, deja, jau skina savo darbo vaisius.

Ketvirta, bet kuris nusižengimas negali būti baudžiamas vien vaiko laiko ribojimu skaitmeninėje erdvėje. Vaiko bausmė turi atitikti nusižengimą, pavyzdžiui, nesuplovus savo indų po valgio, geriau liepti išplauti visų šeimos narių indus po vakarienės, nei sutartu laiku drausti jam žaisti virtualioje erdvėje.

Jei vaikus nuo įvairiausių grėsmių siekiame apsaugoti jų aplinkoje, tą patį privalome daryti ir skaitmeninėje erdvėje. Turime suprasti, kad, viena vertus, internetas –  galimybė bendrauti, mokytis, naršyti informacijos lobynus, tačiau kita vertus, šalia viso to gėrio slypi patyčios ar priklausomybė. Lietuvoje vykdoma EK saugesnio interneto programa, kurioje jėgas suvienijo Švietimo ir mokslo ministerija, asociacija „Langas į ateitį“, LR ryšių reguliavimo tarnyba ir VšĮ „Vaikų linija“. Programa siekia kurti saugesnę ir geresnę interneto erdvę, apie jos veiklas skaitykite draugiskasinternetas.lt.