Šališka informacija internete – svarbu ją įvertinti ir nepasikliauti




Ieškant informacijos internete, spaudoje, žiūrint televiziją ar klausantis radijo – svarbu visą informaciją vertinti atsargiai, kaip ir bendraujant su menkai pažįstamais žmonėmis. Net ir sąžiningos ir skaidrios žiniasklaidos pranešamos „karštos žinios“ dažnai po kiek laiko papildomos naujai sužinotomis aplinkybėmis, kurios gali pakeisti tiek faktų vertinimą, tiek ir keliamas emocijas.

Priimant bet kokią informaciją labai svarbu atskirti, kada pateikiami faktai, o kada nuomonės. Beveik visi žmonės yra linkę informacijos spragas užpildyti savo patirtimi ir nuomone, gandais bei spėlionėmis, o prie to dažnai dar prisideda nuomonės formuotojai bei informacinio karo ir propagandos specialistai, kurie melagienas skleidžia labai įtikinamai. Todėl tai, kas pateikiama kaip faktai, reikėtų tikrinti keliuose šaltiniuose, o įsiklausyti į kategoriškas nuomones verta tik tada, kai jas išsako toje srityje autoritetą turintys specialistai.

Siekiant išvengti šališkos informacijos, svarbu:

  • teikti pirmenybę faktams, o ne nuomonėms;
  • pasitikrinti, ką nuomonės reiškėjas išmano toje srityje;
  • pateikiamus faktus patikrinti ir kituose šaltiniuose.

Siekiant išlaikyti vartotoją, socialiniuose tinkluose ar paieškos sistemose plačiai taikomas dirbtinis intelektas, kuris teikiamą informaciją parenka pagal to vartotojo ankstesnius interesus, taip sukuriant informacinius burbulus ir užpildant juos šališka informacija. Todėl svarbu domėtis ir žinias tikrinti įvairių požiūrių patikimuose šaltiniuose, nacionalinių ir pasaulio mastu pripažįstamų naujienų agentūrų svetainėse.

Daugiau kritinio mąstymo patarimų rasite čia.