Pasitikrinkite informaciją ir kituose informacijos šaltiniuose




Internete gausu informacijos, kuri atrodo tarsi teisinga, tačiau tokia nėra. Ypač sunku atskirti tiesą nuo netiesos socialiniuose tinkluose, kur melaginga informacija gali būti skleidžiama dešimtyse ir šimtuose netikrų, suklastotų paskyrų, sukurtų siekiant sąmoningai dezinformuoti interneto vartotojus.

Kaip atskirti patikimą informaciją nuo melagingos? Tęsiame kritinio mąstymo patarimų ciklą, kuriuos žinodami ir taikydami galėsite atsispirti netikrai informacijai.

Keletas svarbiausių patarimų.

  • Perskaitę neįprastą, jus nustebinusią informaciją, pirmiausia pasidomėkite, ką apie tai rašo kitos, žinomos žiniasklaidos priemonės. Jei tai informacija apie tarptautinį įvykį, apsilankykite keliose svarbiausiose užsienio naujienų svetainėse. Skirtingų šaltinių skelbiamos žinios apie šį įvykį turėtų iš esmės sutapti, žinoma, gali skirtis subjektyvūs jo vertinimai bei nuomonės.
  • Taip pat atkreipkite dėmesį, ar neiškraipytos aprašomos naujienos detalės, – veikiantieji asmenys, data, vieta ir pan. Melagienose dažnai būna minimas  tikras įvykis ar žmonės, bet tyčia pakeičiami to įvykio elementai, pasisakymai, pridedami išgalvoti apibendrinimai.
  • Ir be abejo, įvertinkite žinutės kontekstą, žiniasklaidos priemonės bei autoriaus patikimumą.

Daugiau kritinio mąstymo patarimų rasite čia.