Dezinformacija: atpažinkime ir užkirskime jai kelią
Šiandien kaip niekad svarbu kritiškai vertinti informaciją, lydinčią Rusijos karinę agresiją Ukrainoje. Nors Europos Sąjungoje uždraustos pagrindinių Kremliaus propagandos kanalų, kurstančių karą ir neapykantą, transliacijos, tačiau dezinformacijos ir melagienų gausu socialiniuose tinkluose, pasitaiko jų ir vietinėje žiniasklaidoje.

Šįkart pristatome „EUvsDisinfo“ svetainę https://euvsdisinfo.eu, kurioje analizuojami ir argumentuotai paneigiami tarptautinėje informacinėje erdvėje skelbiami pranešimai, pateikiantys dalinį, iškreiptą ar tikrovės neatitinkantį vaizdą ir skleidžiantys pagrindines prokremliškas žinutes.

Svetainė „EUvsDisinfo“ įkurta dar 2015 m., o jos tikslas – didinti visuomenės informuotumą ir supratimą apie Kremliaus dezinformacijos operacijas, padėti išsiugdyti pasipriešinimą skaitmeninei dezinformacijai ir manipuliavimui žiniasklaida. Stebėdama ir analizuodama žiniasklaidos turinį 15 kalbų, „EUvsDisinfo“ atskleidžia prokremliškos dezinformacijos atvejus ir juos renka atviroje duomenų bazėje, kurioje šiuo metu yra daugiau nei 12 000 tokios dezinformacijos pavyzdžių. Duomenų bazė atnaujinama kiekvieną savaitę kartu su trumpa tendencijų santrauka.

Nors svetainė parengta anglų k. ir 12 kitų kalbų, tačiau ją lietuviškai galima skaityti naršyklėje „Chrome“ pasitelkiant vertėją.

Supratimui apie dezinformaciją taip pat rekomenduojame straipsnį Dezinformacija, melas ir propaganda socialiniuose tinkluose: kaip elgtis? („Delfi“).