Besinaudojančių e. paslaugomis daugėja: tai lemia paslaugos prieinamumas ir paprastumas




Pavasarinio karantino metu daugeliui viešųjų ir administracinių paslaugų persikėlus į internetinę erdvę gyventojai buvo priversti išmokti naudotis elektroninėmis priemonėmis. Šis būdas pasiteisino – didelė dalis žmonių ir toliau reikiamas paslaugas užsisako internetu. Įstaigų atstovai pripažįsta, kad pandemija dar labiau suaktyvino žmonių naudojimąsi internetinėmis paslaugomis, tiesa, duomenys rodo, kad ir iki jos šis būdas kreiptis į institucijas kasmet populiarėjo kartais.

Saulius Šuminas

„Regitros“ generalinio direktoriaus pavaduotojo Sauliaus Šumino teigimu, gyventojai nuotoliniu būdu keičia vairuotojo pažymėjimus, registruoja prieš tai Lietuvoje eksploatuotas transporto priemones, praneša apie jų pardavimą, užsisako patinkančius transporto priemonės numerio ženklus, naują registracijos liudijimą vietoj prarasto ir kt.

„Kasmet atlikti šias paslaugas internetu renkasi vis daugiau žmonių. Nors pavasarinio karantino metu laikinai visų paslaugų teikimas buvo perkeltas tik į elektroninę erdvę, nuo gegužės mėnesio atnaujinus padalinių darbą naudojimasis elektroninėmis paslaugomis ir po to išliko pakankamai aukštas. Pavyzdžiui, šiuo metu vairuotojo pažymėjimus internetu  užsisako apie 30 proc. vairuotojų“, – sako S. Šuminas.

Internetu kreipiasi ir į valstybines institucijas

„Regitros“ atstovas teigia, kad skaitmeninių paslaugų populiarumas sparčiai didėjo jau keletą pastarųjų metų. Per devynis šių metų mėnesius internetu užsisakyti vairuotojo pažymėjimą rinkosi apie 30 proc. asmenų, kai 2019-aisiais per tą patį laikotarpį šis skaičius buvo apie 14 proc., o 2018 m. – apie 7 proc.

Šiemet per devynis mėnesius internetu iš viso suteikta ir apie 37 proc. transporto priemonių registracijos paslaugų, pernai per tą patį laikotarpį šis rodiklis siekė apie 14 proc., o 2018 m. – vos apie 10 proc.

Aktyviausiai elektroninėmis paslaugomis naudojasi didžiųjų šalies miestų gyventojai – daugiausiai elektroninių užsakymų įmonė išsiunčia į Vilnių, Kauną ir Klaipėdą.

Vis daugiau žmonių internetą pasirenka kaip būdą kreiptis ir į valstybės institucijas ir įstaigas, pasinaudodami vieno langelio sistema https://epilietis.lrv.lt/. Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarijos Asmenų aptarnavimo skyriaus vedėjos Gitanos Vaškelienės teigimu, per šią sistemą gautų prašymų ir skundų įvairioms įstaigoms skaičiai auga kasmet: šiemet per devynis mėnesius jų gauta 1,8 tūkst., pernai tuo pačiu laikotarpiu – 1,3 tūkst., o 2018-aisias – 227.

„Pandemija neabejotinai paskatino gyventojus naudotis elektroninėmis paslaugomis, tačiau vien su ja sieti augimo, akivaizdu, negalime. 2019-2020 m. prie „E. piliečio“ sistemos prisijungė įstaigos, kurios gyventojams teikia daug aktualių paslaugų ir aptarnauja didelius jų srautus, pavyzdžiui, Nacionalinė žemės tarnyba, Valstybinė ligonių kasa su teritoriniais padaliniais, Lietuvos policijos departamentas. Tikėtina, kad besikreipiančių gyventojų padaugėjo ir dėl atsiradusios galimybės gauti paslaugas iš minėtų įstaigų“, – tikina G. Vaškelienė.  

Elektronines paslaugas populiarina patogumas

Vis didėjantį gyventojų susidomėjimą elektroninėmis viešosiomis paslaugomis pastebi ir asociacijos „Langas į ateitį“, organizuojančios nemokamus skaitmeninio raštingumo mokymus, atstovai.

„Viena populiariausių mokymų temų yra „Viešosios paslaugos internete visiems“, kur mokoma, kaip naudotis įvairių institucijų e. paslaugomis: deklaruoti gyvenamą vietą, registruotis į vairavimo egzaminą, teikti metines pajamų deklaracijas, įvairius prašymus portale SODRA, VMI, naudotis e. parašu, portalo epolicija.lt paslaugomis. Žmonėms patinka, kad iš pirmo žvilgsnio sudėtingą procesą elektroninėmis priemonėmis galima atlikti itin greitai ir patogiai, negaištant laiko ir išvengiant streso.

Šiuose mokymuose dalyvavo daugiau kaip 6 tūkst. žmonių. Karantino metu mokymai persikėlė į internetinę erdvę ir vyksta nuotoliniu būdu“, – sako asociacijos „Langas į ateitį“ veiklų vadovė Jurgita Vasilavičiūtė-Garunkštienė.

S. Šumino teigimu, elektroninių paslaugų augimui didelę įtaką turi besikeičiantys žmonių įpročiai, kuomet norima maksimaliai taupyti laiką ir paslaugas gauti iš bet kurios vietos, bet kuriuo klientui patogiu metu.

„Vis daugiau institucijų perkelia savo veiklą į elektroninę erdvę, tad žmonės turi galimybę reikiamas paslaugas atlikti tiesiog iš savo namų. Ne mažiau svarbu ir tai, kad atsakymus į savo užklausas jie taip pat gautų elektroniniu būdu, o reikiami dokumentai jiems būtų pristatomi per kurjerį arba į artimiausią paštomatą. Mūsų įmonė būtent taip ir daro – pastebime, kad mūsų klientus džiugina tokie sprendimai, kai jiems užtenka tik internetu užsisakyti paslaugą ir daugiau niekuo rūpintis nebereikia“, – sako įmonės atstovas.

Norintys sužinoti daugiau apie elektroniniu būdu teikiamas viešąsias paslaugas arba išmokti jomis naudotis gali registruotis į skaitmeninio raštingumo klases internetu „Viešosios paslaugos internetu kiekvienam“ adresu www.prisijungusi.lt.