Bendraukime etiškai ne tik tikrovėje, bet ir internete
Internete galioja tos pačios bendravimo taisyklės, kaip ir realiame gyvenime: pašnekovą reikia gerbti, tuomet galite tikėtis ir atsakomosios pagarbos. Tačiau dar daugelis mano, kad interneto anonimiškumas (beje, dažniausiai tik įsivaizduojamas) sudaro didesnes galimybes apsimesti kitu asmeniu, skleisti netikrą informaciją, išvilioti duomenis, elgtis neetiškai.

Dar pačioje interneto pradžioje buvo sukurtos neformalios tinklo etiketo taisyklės, per laiką jos gerokai keitėsi. Šios bendravimo taisyklės visus interneto vartotojus ragina:

  • gerbti kitus,
  • elgtis etiškai,
  • taupyti kitų žmonių laiką,
  • valdyti savo jausmus,
  • nesivelti į ginčus ir jų nekurstyti,
  • nepiktnaudžiauti savo teisėmis,
  • atleisti suklydusiems.

Pavyzdžiui, gavus įžeidžiančią žinutę, nereikėtų skatinti konflikto, – geriausia būtų į ją neatsakyti ir viešai nereaguoti. Be to, kiekviename socialiniame tinkle yra galimybė patiems užblokuoti nepageidaujamus vartotojus, o jei to nepakanka – kreiptis į to tinklo administratorius.

Keisdamiesi informacija, vaizdais ir įrašais, nepamirškite jų autorių teisių apsaugos. Ne viską, ką aptinkate internete, galima kopijuoti ir platinti, nebent toks leidimas svetainėje būtų aiškiai nurodytas. Praktiškai bet kuri informacija internete (tekstai, nuotraukos, vaizdo ir muzikos įrašai, programos, duomenys, knygos ir kt.) yra autorinis kūrinys, kurį nuo neteisėto naudojimo saugo įstatyminė autorių teisių apsauga.

Lietuvos įstatymai draudžia skelbti bet kokią pornografinio pobūdžio, neapykantą ir diskriminaciją kurstančią informaciją. Susidūrę su tokia informacija internete, praneškite apie ją atsakingoms institucijoms. Tai galite padaryti čia: https://svarusinternetas.lt. Pranešimus galima pateikti anonimiškai.

Daugiau apie tinkamą bendravimą internete sužinosite šioje pamokėlėje. Ją ir dar keliasdešimt kitų mokymosi programų aktualiomis elektroninių paslaugų, saugesnio interneto bei skaitmeninės kūrybos temomis rasite projekto „Prisijungusi Lietuva“ svetainėje.